Rodzaje wad wzroku i sposoby ich korygowania
poznaj-wady-wzroku-3

A A A

Mianem „wady wzroku” określa się wszelkie nieprawidłowości w tworzeniu obrazu na siatkówce oka. Owe odstępstwa od normy powodują dość wyraźne zaburzenia widzenia, najczęściej w postaci niewyraźnego obrazu i pewnych specyficznych zachowań kompensacyjnych. Jakie istnieją rodzaje wad wzroku i czym się charakteryzują?

Krótkowzroczność

Jest to wada wzroku, która polega na powstawaniu obrazu przed siatkówką. Osoba, której dotyczy ta wada znacznie lepiej widzi przedmioty znajdujące się w bliższej odległości, niż te w oddali. Krótkowzroczność jest najczęściej spotykaną wadą wzroku i objawia się mrużeniem oczu w pełnym świetle, co generalnie wcale nie pomaga w lepszym widzeniu.

Wada ta korygowana jest za pomocą okularów, tak zwanych „minusów” lub za pomocą szkieł kontaktowych. Zdiagnozowanie krótkowzroczności wymaga regularnych kontroli ostrości widzenia, gdyż problem może pogłębiać się wraz z wiekiem i konieczne jest dostosowanie odpowiedniego poziomu korekcji oka do powstałej wady.

Dalekowzroczność

Ten rodzaj defektu tylko z pozoru wydaje się być przeciwieństwem krótkowzroczności. Problemem tutaj jest akomodacja, czyli dostosowanie się oka do widzianych przedmiotów. Dalekowidz dobrze widzi przedmioty znajdujące się w oddali, natomiast w przypadku tych, które znajdują się w bliskiej odległości od jego twarzy, może mieć problem z określeniem ich ostrości.

Soczewki kontaktowe lub okulary stosowane w korekcji dalekowzroczności to tak zwane „plusy” – powodują prawidłowe widzenie zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości.

Starczowzroczność

Jest to wada wzroku, która dotyka osoby po 40-stym roku życia. W miarę przemian zachodzących z biegiem lat, oko traci swoje zdolności do akomodacji i prawidłowego widzenia – soczewka nie jest już tak przezierna i elastyczna jak w młodszych latach, a gałka oczna traci swoją sprężystość. W wyniku tych zjawisk fizjologicznych, oko potrzebuje dodatkowych metod korygujących powstałe zaburzenia.

W starczowzroczności do korygowania nieprawidłowości w widzeniu obrazów stosuje się soczewki kontaktowe lub okulary dwuogniskowe. Dość nowatorskim rozwiązaniem są szkła korekcyjne progresywne, umożliwiające ostre widzenie za pomocą jednej pary okularów w zależności od miejsca, na które patrzy użytkownik szkieł korekcyjnych.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Rodzaje wad wzroku i sposoby ich korygowania NN

    Co oznacza 3/6,2. Jeśli to wada, czy jest duża?

    Odpowiedz